Uvećana jetra veća je od normalne. Medicinski izraz je hepatomegalija.
Umesto bolesti, uvećana jetra je više znak osnovnog problema, poput bolesti jetre, insuficijencije srca ili raka/karcinoma. Lečenje uključuje prepoznavanje i kontrolu uzroka stanja.
Simptomi
Uvećana jetra možda neće uzrokovati simptome.
Kada uvećana jetra nastane kao posledica bolesti jetre, može biti popraćena sledećim tegobama:
- Bolovima u trbuhu
- Umorom
- Mučninom i povraćanjem
- Žutom kožom i beonjačama (žutica)
Uzroci
Jetra je veliki organ u obliku fudbalske lopte, koji se nalazi u gornjem desnom delu trbuha. Veličina jetre varira ovisno o dobi, spolu i veličini tela. Mnoga medicinska stanja mogu uzrokovati njeno povećanje, uključujući:
Bolesti jetre
- Ciroza jetre
- Hepatitis uzrokovan virusom – uključujući hepatitis A, hepatitis B i hepatitis C – ili uzrokovan zaraznom mononukleozom
- Nealkoholna masna bolest jetre
- Alkoholom izazvana masna bolest jetre
- Poremećaj koji uzrokuje nakupljanje abnormalnih proteina u vašoj jetri (amiloidoza)
- Genetski poremećaj koji uzrokuje nakupljanje bakra u vašoj jetri (Wilsonova bolest)
- Poremećaj koji uzrokuje nakupljanje železa u vašoj jetri (hemohromatoza)
- Poremećaj koji uzrokuje nakupljanje masnih supstanci u jetri (Gaucherova bolest)
- Džepovi ispunjeni tekućinom u jetri (cista na jetri)
- Nekancerogeni tumori jetre, uključujući hemangiom i adenom
- Ometanje žučne kese ili žučnih kanala (kamen u žuči)
- Otrovni hepatitis
Karcinomi
- Rak koji započinje u drugom delu tela i širi se na jetru
- Leukemija
- Rak jetre
- Limfom
Problemi sa srcem i krvnim sudovima
- Blokada vena koje vrše drenažu jetre (Budd-Chiari sindrom)
- Srčana insuficijencija
- Upala tkiva koje okružuje srce (perikarditis)

Faktori rizika
Verovatnije je da ćete razviti povećanu jetru ako imate bolest jetre. Faktori koji mogu povećati rizik od problema s jetrom uključuju:
- Preterana upotreba alkohola (alkoholizam). Pijenje velike količine alkohola može štetiti vašoj jetri.
- Velike doze lekova, vitamina ili dodataka. Uzimanje većih doza vitamina, dodataka ili lekova koji se izdaju bez recepta (OTC) ili lekova na recept može povećati rizik od oštećenja jetre.
- Predoziranje acetaminofenom najčešći je uzrok akutnog zatajenja jetre u Sjedinjenim Državama. Osim što je sastojak OTC sredstava za ublažavanje boli, poput Tylenola, sadrži ga i više od 600 lekova, bez recepta i na recept.
- Znajte šta se nalazi u lekovima koje uzimate. Čitajte nalepnice. Potražite „acetaminophen“, „acetam“ ili „APAP“. Proverite sa svojim doktorom ako niste sigurni šta je previše.
- Biljni dodaci. Određeni dodaci, uključujući crni kopriva, efedru i valerijanu, mogu povećati rizik od oštećenja jetre.
- Infekcije. Zarazne bolesti, virusne, bakterijske ili parazitske, mogu povećati rizik od oštećenja jetre.
- Virusi hepatitisa. Hepatitis A, hepatitis B i hepatitis C mogu uzrokovati oštećenje jetre.
- Loše prehrambene navike. Prekomerna telesna težina povećava rizik od bolesti jetre, kao i jedenje nezdrave hrane, poput one s prekomernom masnoćom ili šećerom.
Prevencija
Da biste smanjili rizik od bolesti jetre, možete:
- Hraniti se zdravo. Odaberite prehranu punu voća, povrća i celovitih žitarica.
- Pijte alkohol umereno, ako ga uopšte pijete. Proverite kod svog doktora koja je prava količina alkohola za vas, ako postoji.
- Sledite upute prilikom uzimanja lekova, vitamina ili dodataka. Ograničite se na preporučene doze.
- Ograničite kontakt sa hemikalijama. Koristite aerosolna sredstva za čišćenje, insekticide i druge otrovne hemikalije samo u dobro prozračenim prostorijama. Nosite rukavice, duge rukave i masku.
- Održavajte zdravu težinu. Jedite uravnoteženo i ograničite hranu koja sadrži puno šećera i masti. Ako imate prekomernu težinu, pitajte svog doktora ili nutricionistu o najboljem načinu mršavljenja.
- Prestati pušiti. Pitajte svog doktora o strategijama koje će vam pomoći da prestanete. (Kako smršati brzo i zdravo? Gojaznost više nije problem!)
- Suplemente koristite oprezno. Razgovarajte sa svojim doktorom o rizicima i prednostima biljnih dodataka pre nego što ih uzmete. Neki tretmani alternativne medicine mogu naštetiti vašoj jetri.
Biljke i dodaci koje treba izbegavati uključuju crnu koprivu, efedru i drugo kinesko bilje, gavez, germander, veći celandin, kafa, buhača, lubanju i valerijanu.
Dijagnoza
Vaš doktor može započeti opipavanjem trbuha tekom fizičkog pregleda kako bi odredio veličinu, oblik i teksturu jetre. Međutim, ovo možda neće biti dovoljno za dijagnozu povećane jetre.

Dodatni postupci
Ako vaš doktor sumnja da imate povećanu jetru, možda će vam preporučiti druge testove i postupke, uključujući:
- Analiza krvi. Uzorak krvi testira se kako bi se utvrdila razina jetrenih enzima (AST i ALT) i identifikovali virusi koji mogu uzrokovati povećanu jetru.
- Slikovni testovi. Slikovni testovi uključuju CT, ultrazvuk abdomena ili MRI.
- Elastografija magnetnom rezonancom koristi zvučne valove za stvaranje vizualne karte (elastograma) ukočenosti jetrenog tkiva. Ovaj neinvazivni test može biti alternativa biopsiji jetre.
- Uzimanje uzorka jetrenog tkiva za ispitivanje (biopsija jetre). Biopsija jetre često se radi pomoću duge tanke igle koja se uvlači kroz kožu u jetru. Igla izvlači jezgru tkiva koja se zatim šalje u laboratorij na ispitivanje.
Lečenje
Lečenje povećane jetre uključuje lečenje stanja koje je uzrokuje.
Molim vas da mi odgovorite. Moj suprug ima rak na levom režnju jetre, metastaze na kičmi u predelu karlice. Posle šest meseci na jetri je zaustavljen proces ali kičma ga svremena na vreme zaboli i ima par dana ne može na noge. Što se tiče lečenja pije lek Sorafenib za jetru. Imao je pre dva meseca kako oni kažu ,,protiv bolno zračenje,, i on je od tada svakim danom sve gori i gori.
Interesuje me ima li nade i da li će moći opet da prohoda.
Ovo sam prostim rečima napisala pa bih molila i takav odgovor