Urinarne infekcije: uzroci, simptomi i lečenje kod žena i muškaraca

Infekcija urinarnog trakta se može javiti u bilo kom organu ovog sistema, uključujući bubrege, mokraćne kanale i bešiku. Veći broj infekcija ovog sistema zhvata donje mokraćne puteve (bešiku i uretru).

Nažalost, žene imaju veći rizik za razvoj infekcija urinarnog trakta nego muškarci. Bešika, zahvaljujući svojoj strukturi, predstavlja idealno mesto za ravoj infekcija koje mogu biti dosadne i bolne. Međutim, ozbiljne posledice ove infekcije se javljaju kada se ona proširi ushodnim putem na bubrege.

Lekari obično leče dotične infekcije pomoću antibiotika. Poštivajući postojeće načine za prevenciju vi možete uspešno sprečiti pojavu dotičnih infekcija, tako da nece biti potrebe za lečenjem istih.

Simptomi

Postavite pitanje studentima medicine BUDI ZDRAV PRODUZI ZIVOT Twitter

Infekcije urinarnog trakta ne moraju uvek da prouzrokuju simptome, ali kada se jave, opšti simptomi su:

Vrste urinarnih infekcija

Vrste urinarnih infekcija delimo na osnovu organa u kojem se javljaju. Svaka vrsta infekcije urinarnog trakta može prouzrokovati različite, odnosno specifične simptome za tu vrstu infekcije.

Mesto infekcije Znaci i simptomi
Bubrezi (akutni pijelonefritis) Bol u gornje-bočnom delu leđa
Visoka temperatura
Drhtavica
Mučnina
Povraćanje
Bešika (cystitis) Pritisak u karličnom predelu
Neudobnost u donjem delu abdomena
Često i bolno uriniranje
Krv u urinu
Uretra (urethritis) Peckanje tokom uriniranja
Sekret u urinu

Kada je potrebno posetiti doktora?

Obratite se doktoru ako imate neke od navedenih simptoma urinarne infekcije.

Uzroci

Urinarne infekcije se obično javljaju kada bakterije iz spoljašnje sredine ushodnim putem kroz uretru dođu do bešike gde počinju da se razmnožavaju. Urinarni sistem je dizajniran tako da onemogućava ulazak ovih agensa, ali ova odbrana nekad i nije dovoljna. Kada se bakterija nađe u bešici, zahvaljujući njenoj građi ona ima moć da se zakači za sluzokožu bešike i prouzrokuje infekciju.

Urinarne infekcije: simptomi, uzročnici i lečenje

Urinarne infekcije: simptomi, uzročnici i lečenje

Urinarne infekcije su veoma češće kod žena nego kod muškaraca, zašto? Urinarne infekcije su upravo taj razlog zašto savetujemo žene da genitalnu regiju, npr. nakon korišćenja kupatila, brišu u smeru napred prema nazad. Otvor kanala koji spaja bešiku sa spoljašnjom sredinom (u nastavku teksta uretra) se nalazi neposredno ispod stidne kosti, a u blizini se nalazi anus. Ako genitalnu regiju brišete u obrnutom smeru od kojeg smo naveli, bakterije koje su normalno prisutne u debelom crevu, odnosno oko anusa (npr. bakterija E. coli) mogu da budu prenete sa površine anusa putem peškira na otvor uretre ka spoljašnjoj sredini, odakle one mogu vrlo lako ushodnim putem da dođu do bešike i prouzrokuju infekciju. Pored E.coli u urinarni sistem mogu dospeti i drugi bakterijski uzročnici i prouzrokovati infekciju, uključujući Enterococcus, Klebsiella pneumoniae, Streptococcus agalactiae i dr. Još jedan faktor koji povećava rizik za razvoj urinarnih infekcija kod žena je dužina uretre, žene imaju kraću uretru od muškaraca i bakterije mogu vrlo lako i brze da dođu do bešike nego kod muškaraca. Takođe, infekcija urinarnog trakta i kod ženskog i kod muškog pola može nastati zbog polno prenosivih bolesti, kao što su sifilis, gonoreja, genitalni herpes, chlamydia i mikoplazma.

Faktori rizika

Urinarne infekcije kod žena su uobičajena pojava, veliki broj žena ima bar jednu ili više urinarnu infekciju tokom života. Specifični faktori rizika za razvitak dotičnih infekcija kod žena su:

  • Anatomija ženskog polnog organa.
  • Seksualna aktivnost. Seksualno aktivnije žene imaju veći rizik za razvoj urinarnih infekcija nego žene koje su manje seksualno aktivne. Veliki broj seksualnih partnera takođe povećava rizik.
  • Intrauterini kontracepcijski ulošci.
  • Menopauza. Nakon završetka menstruacije, u krvi se može zabeležiti pad koncentracije estrogena, a sa tim žene postaju osetljivije na dotične infekcije.

Preostali faktori rizika za razvoj urinarnih infekcija su:

  • Stečene abnormalnosti urinarnog sistema. Bebe rođene sa anomalijom urinarnog trakta zbog koje urin ne može normalno da napusti bešiku imaju takođe povišen rizik za ravoj infekcije u ovom sistemu.
  • Blokada urinarnih kanala. Kamen u bubregu ili uvećana prostata mogu zadržavati urin u bešici i sa tim povećavati rizik za ravoj infekcije.
  • Pad imunog sistema. Dijabetes i druge bolesti mogu prouzrokovati pad imuniteta, a ujedno povećati rizik za razvoj infekcije.
  • Kateterizacija mokraćne bešike. Kateter (plastična cevčica) koja je aplikovana preko mogracnog kanala u besiku zbog lakše eliminacije mokraće iz iste predstavlja idealno mesto za razvoj infekcije. Najčešće se kateterizacija vrši u bolničkim uslovima kod pacijenata koji ne mogu da kontrolišu uriniranje ili je isto otežano.

Komplikacije

Ako se urinarne infekcije leče brzo i efikasno komplikacije se vrlo retko javljaju. Međutim, ako se dotične infekcije ne tretiraju, posledice mogu biti veoma ozbiljne i opasne.

Najčešće komplikacije koje se javljaju nakon nelečenih urinarnih infekcija su:

  • Ponovljene infekcije, naročito kod žena koje su imale 3 ili više puta urinarnu infekciju.
  • Trajno oštećenje bubrega, nakon nelečenih urinarnih infekcija donjih mokraćnih puteva obično se javlja progresivna akutna ili hronična upala bubrega (pijelonefritis) koje mogu prouzrokovati trajno oštećenje dotičnog organa.
  • Trudnice sa urinarnim infekcijama imaju tedenciju da dobiju dete male telesne težine ili da se porođaj odvije pre predviđenog termina.
  • Suženje uretre (cev koja povezuje bešiku sa spoljašnjom sredinom) se najčešće javlja kod muškaraca nakon ponovljenih uretritisa izazvanih gonokokom.
  • Sepsa, po život opasno stanje.

Priprema pacijenta za pregled

Porodični lekar uglavnom može lečiti urinarne infekcije. Međutim, ako pacijent ima česte, ponovljene ili hronične infekcije bubrega može biti upućen kod doktora specijaliste za urologiju ili nefrologiju.

Kako pacijent može da se pripremi za pregled? U nastavku teksta ćemo objasniti šta sve možete da uradite pre nego što odete na pregled kod lekara opšte prakse.

  • Prikupite jutarnji urin, upustvo za prikupljanje urina možete pronaći klikom na sledeći link – Tehnika davanja urina.
  • Detaljno analizirajte simptome, zapišite ih na papir ili u telefon, čak i ako niste sigurni da se simptomi odnose na urinarne infekcije.
  • Takođe je potrebno da zapišete sve lekove i suplemente koje ste koristili prošlih 6 meseci.
  • Zapišite pitanja koja želite da postavite lekaru.

Opšta pitanja koje bi pacijent trebao da uputi lekaru su:

  • Koji je najverovatniji uzrok pojave simptoma i znakova?
  • Da li postoje neki drugi mogući uzroci?
  • Da li je potrebno uraditi dodatna testiranja kako bi se dijagnoza utvrdila?
  • Koji su mogući faktori rizika za razvoj urinarne infekcije u mom slučaju?
  • Koji način lečenja preporučujete?
  • Ako rezultati prvog načina lečenja budu neuspešni, šta raditi dalje?
  • Da li imam određene rizike za razvoj komplikacije?
  • Da li je potrebno da zatražim pomoć od doktora specijaliste?

Ne ustručavajte se da postavite lekaru i druga pitanja koja Vam padnu na pamet tokom pregleda.

Šta možete očekivati od lekara tokom pregleda? Doktor će Vam verovatno postaviti nekoliko pitanja.

  • Kada su Vam se javili prvi sinptomi?
  • Da li se u prošlosti imali problema sa urinarnim infekcijama?
  • Koliko je ozbiljna neprijatnost koju osećate? Da li sa teškoćom obavljate svakodnevne aktivnosti?
  • Koliko često mokrite?
  • Da li neprijatnost prolazi nakon uriniranja?
  • Da li imate bolove u leđima?
  • Da li ste imali temperaturu?
  • Da li ste primetili krv u urinu?
  • Da li ste seksualno aktivni?
  • Da li koristite kontracepciju i koje vrste?
  • Da li ste možda trudni?
  • Da li lečite neku drugu bolest?

Dijagnoza

Ako lekar primeti znakove urinarnih infekcija kod pacijenta, obično će zahtevati od njega da uzorkuje urin koji će ići na mikrobiološku analizu kojom se može dokazati prisustvo uzročnika urinarne infekcije. Ako je lekar prilično siguran da je u pitanju urinarna infekcija prepisaće pacijentu antibiotik, bez čekanja rezultata urinokulture.

U slučaju da terapija antibiotikom ne pomogne pacijentu i razviju se druge komplikacije zbog nekih drugih faktora, lekar će nastaviti da traži uzročnika. Proveriće da li pacijent ima neku drugu bolest bubrega i da li ima anatomske varijacije urinarnog trakta koje pogoduju rayvoju urinarne infekcije. U međuvremenu lekar će uraditi antibiogram za uzorkovane bakterije iz urina i na osnovu rezultata antibiograma će znati na koje antibiotike su izolovane bakterije osetljive.

Ako se kod pacijenta uporno ponavljaju infekcije urinarnog trakta, urolog takođe može uraditi cistoskopiju, tokom koje će videti unutrašnju strukturu mokraćne bešike. Za izvođenje ove dijagnostičke procedure doktoru je potreban cistoskop kojeg će aplicirati preko uretre u bešiku. Cistoskop je veoma tanak aparat, oblika cevi i sačinjen od sistema sočiva i lapice, noviji aparati na ulaznom kraju imaju kameru koja projektuje sliku mokraćne bešike na monitoru.

Lečenje

Doktori uglavnom preporučuju antibiotik za lečenje urinarne infekcije i ova terapija se pokazala veoma uspešna za veći broj infekcija u urinarnom traktu. Primenom antibiotika za lečenje dotičnih infekcija postižu se sledeći rezultati: eliminacija infekcije, ublažavanje simptoma, sprečavanje ponovljenih infekcija i pojavu komplikacija kao što su oštećenje bubrega i sepse.

Antibiotik

Nakon primene antibiotika simptomi uglavnom nestanu, ali u ovom momentu je veoma bitno ne prekinuti terapiju sa antibiotikom. Uzmite tablete taćno onako kako Vam je lekar propisao. Ukoliko niste sigurni obratite se ponovo lekaru ili farmaceutu.

Lečenje kod kuće

Da bi terapija sa antibioticima bila uspešna potrebno je da pacijent primeni preporuke lekara koje se odnose na kućno lečenje. Kombinacija antibiotika sa kućnim lečenjem predstavlja najuspešniji način lečenja urinarnih infekcija. Šta to treba raditi kod kuće? Kućno lečenje urinarnih infekcija se zasniva na tome da pijete velike količine tečnosti tokom dana i da svaki put kada se jave potrebe za mokrenjem to i učinite.

Oralnim antibioticima se obično mogu lečiti i infekcije bubrega (pijelonefritis). Međutim, u nekim slučajevima će biti neizbežna hospitalizacija pacijenta zbog intravenske primene antibiotika. Hospitalizacija pacijenta zavisi od ozbiljnosti infekcije i od sposobnosti pacijenta da primeni oralni antibiotik.

Pre primene antibiotika je neophodno odrediti sledeće varijable:

  • Da li je pacijentkinja trudna?
  • Da li pacijent ima 65 i više godina?
  • Da li je imunitet pacijenta suprimiran?
  • Da li pacijent ima dijabetes?
Zamolili bismo Vas da podelite tekst sa svojim prijateljima. Hvala :)

O autoru

Portal "Budi zdrav, produži život" osnovan je od strane studenata medicinskog fakulteta. Postavite pitanje na dnu teksta, a mi ćemo pokušati da odgovorimo na Vaša pitanja u najkraćem mogućem roku. Želite da nas bolje upoznate? Kliknite ovde >>

13 • Pitanja i odgovori

  1. Vec godinama patim od urinarne infekcije i pokusavala sam milion razlicitih stvari. Jednino sto sam naucila je to sto doktori bas i ne znaju sta da rade kada je u pitanju urinarna infekcija. Dakle, morate preuzeti sve u svoje ruke.
    Pronasla sam neke stvari koje su mi pomogle, u smislu vracanja tela u normlu, jacanja imuniteta koji ce vam otkloniti bakterije u urinarnom traktu.
    – Antibiotici mogu, ali ne tako cesto da pomognu u otklanjanju perzistentne infekcije. Pored upotrebe antibiotika morate i ojacati imunitet.
    – sirovi beli luk 3 puta dnevno (1kasicica ili 1 ceo karanfilic) moze uticati antibakterijski (samo morate biti spremni da mirisete na beli luk ;D)
    – Price o D manozi meni ne pomazu, tako da se ne bih trudila oko nje
    – Nemojte jesti jeftino obradjeno meso. Domaca salata, po mogucstvu da je proizvedena u domacim uslovima, jaja, meso sa rostilja, itd.
    -Origano ulje – nekoliko kapi u vodi
    – kalijum citrat ili natrijum citrat, obicna tecnost koja se moze nabaviti u apoteci
    – probiotik, ja uzimam 4 puta dnevno u zavisnosti koliko antibiotika koristite.
    – izbegavajte SECER!, kafu i alkohol
    – ako ste seksualno aktivini morate voditi puno racuna o higijeni i pre i posle sexa, mozete da koristite prirodna maziva poput kokosovog ulja kako biste smanjili traumu mokracne besike.
    Nadam se da ce ovo pomoci nekome u borbi protiv urinarnih infekcija i da ce vratiti osmeh na lice posle odredjenog perioda bez urinarnih infekcija.
    Lecenje na prirodan nacin je jedino dugorocno resenje, uz konvencionalne metode lecenja, potrebno je samo vreme i naporan rad!

  2. Konstantno imam osecaj kao da moram da piskim, ali stvarno kada odem u toalet nista se ne desava, ne verujem da je urinarna infekcija jer me ne pece u trenucima kada piskim… Ovo mi se ne desava prvi put, godinama unazad sam imao par puta ovakve slicne situacija, otprilike dva tri puta godisnje, i trajalo je oko dve nedelje. Antibiotici ne pomazu, da li neko ima bilo kakve sugestije.

    • Studenti medicine

      Posetite urologa i detaljnije mu saopštite Vaš problem. Srdačan pozdrav. 🙂

  3. Zdravo svima,
    Imam 29 godina i muskog sam pola. Patim od urinarne infekcije skoro sedam nedelja. Prve dve nedelje mi je moj odabrani lekar prepisao neke leove na biljnoj bazi, ali to nije imalo bas efekta. Posle toga, sam imao krv u urinu i moj lekar mi je prepisao ciprofloxacin od 500mg tokom 5 dana. Bio sam nesto bolje i to je trajalo samo 7 dana. Ponovo su poceli simptomi, pa sam otisao kod urologa koji mi je takodje preporucio ciprofloksacin jos 3 nedelje. Evo pijem vec nedelju dana, ali ne vidim mnogo poboljsanja.

    Nikada nisam imao seks u mom zivotu, tako da je urolog iskljucio mogucnost polno prenosivih bolesti.

    Moji glavni simptomi su>
    1. Imam osecaj kada pisam da umesto sto izlazi urin ulazi igla kroz vrh penisa (jako pecenje)
    2. Erekcija je jako bolna a posebno na glavicu penisa

    Takodje, ja ne vidim bilo kakav osip ili crvenilo na penisu, takodje nemam ni groznicu. Imali neko pretpostavku sta bi to moglo biti? Hvala

  4. Duze vremena lecim urinarnu infekciju( imam eserihiju) .Pila sam antibiotike i cajeve .Opet isto.Imsm dijabetis.Da li neko ima neki savet.Hvala

    • Studenti medicine

      Probajte ovako

      bazne namirnice + 4l vode dnevno + terapiju koju vam je prepisao lekar

      Pozdrav.

  5. Poštovana nemam bakterije u urinu nalaz urinokulture je negativan, moze li biti nesto drugo jer me i dalje pecka i boki pri mokrenju, svaki put posle seksuaknog odnosa se to vrati i posle 3/4 dana prodje i kad krenem
    Opet seksom opet se pjavi peckanje i bol.

    • Studenti medicine

      Poštovanje,

      pokušajte da se tusirate nakon seksa, i da mokrite. Ukoliko ne možete da mokrite probajte da popijete uvin čaj nakon odnosa.

      Pozdrav

    • Studenti medicine

      Poštovanje, postoji mogućnost, ali uglavnom nije često. Odnosno ne mora da znači da zbog vas može da ima urinarnu infekciju.

      Pozdrav.

  6. postovani nalaz urinokulture je mesovita saprofitna mikroflora 50000 cfu/ml.da li je to infekcija

    • Studenti medicine

      Jeste, samo je pitanje da li je potrebno lečiti ili ne.

  7. Zdravo, imam jedan problem, imam stalno mokrenje i cestu potrebu za mokrenjem, kako danju tako i nocu, uradio sam analizu krvi i urino kulturu rezultati su sve dobro pokazali, krv dobar, nema bakterije u urinu ali i dalje imam stalno mokrenje, pa se pitam kako je to moguce ako su rezultati dobro pokazali sve, pa ako mozete da mi kazete sta da radim, koje antibiotike da pijem ili cajeve ili sta vec?

Napišite Vaš odgovor/pitanje