Statini predstavljaju grupu lekova za terapiju povišenog holesterola. Oni snižavaju koncentraciju holesterola u krvi, pogotovo koncentracije LDL („lošeg“) holesterola.
Osobe sa povišenim holesterolom, pogotovo sa povišenim LDL holesterolom, se nalaze u grupi sa povišenim rizikom za razvoj kardiovaskularnih oboljenja. Pri povišenim vrednostima holesterola dolazi do njegovog nagomilavanja u zidovima krvnih sudova i začepljenja istih, posledično razvija se angina pektoris, dolazi do infarkta miokarda ili šloga. Stoga, statini su važni u prevenciji ovih rizika.
- Kome su statini namenjeni?
- Mehanizam dejstva
- Pozitivna dejstva statina
- Vrste statina
- Neželjena dejstva
- Statini i alkohol?

Kome su statini namenjeni?
Statini se preporučuju pacijentima sledećim situacijama:
- Ukoliko su koncentracije LDL holesterola 190mg/dl i više
- Ukoliko pacijent već ima neko kardiovaskularno oboljenje
- Ukoliko je pacijent u starosnoj grupi 40-75 godina sa povišenim rizikom za razvoj kardiovaskularnih obljenja u narednih 10 godina
- Ukoliko se pacijent leči od dijabetesa, u starosnoj je grupi 40-75 godina i ima povišene vrednosti LDL holesterola
Mehanizam dejstva
Organizmu je potreban holesterol da bi normalno funkcionisao. Telo se snabdeva holesterolom iz hrane i produkovanjem holesterola u jetri. Problem se javi kada nivo holesterola u krvi postane viši od željenih i dozvoljenih vrednosti. Tada se primenjuju statini, lekovi koji snižavaju nivo holesterola u krvi.
Mehanizam dejstva statina se zasniva na blokiranju produkcije enzima HMG-CoA reduktaze. Ovaj enzim je potreban jetri za produkciju holesterola, stoga njegovom blokadom snižavamo produkciju holesterola u jetri i posledično dobijamo snižene koncentracije holesterola u krvi.
Pored toga, statini olakšavaju organizmu da apsorbuje već nakupljen holesterol iz arterija.
Pozitivna dejstva statina
Istraživanja pokazuju da statini mogu sniziti nivo holesterola i do 50%. Zbog sposobnosti snižavanja nivoa holesterola, statini samim tim snižavaju i rizik za nastanak srčanog udara ili šloga.
Novija istraživanja pokazuju čak, i da statini imaju efekat na nivo triglicerida u krvi (snižavaju ga), kao i da u određenoj meri povišavaju koncentraciju HDL – „dobrog“ holesterola.
Lekovi imaju antiinflamatorno dejstvo na krvne sudove, srce i mozak, čime aditivno smanjuju rizike od gore napomenutih stanja.
Vrste statina
Neki od primera statina:
- Atorvastatin
- Fluvastatin
- Lovastatin
- Simvastatin
Neke kombinacije lekova takođe sadrže statine:
- Amlodipin/atorvastatin
- Ezetimib/simvastatin
Neželjena dejstva
Osobe na terapiji statinima treba da izbegavaju grejpfrut. Grejpfrut stupa u interakcije sa određenim statinima i dovodi do pogoršanja neželjenih dejstava ili do njihove učestalije pojave. Ovo se posebno odnosi na lovastatin i simvastatin.

Pojava neželjenih efekata statina je relativna i zavisi od više faktora. Kod nekih osoba se ne moraju uopšte ispoljiti dok kod nekih nuspojave su prisutne i variraju u svom intenzitetu. Kod nuspojava koje se ne povlače određeni vremenski period, potrebno je korigovati dozu ili preći na drugu grupu statina.
Najčešće nuspojae primene statina:
Oni spadaju u blaga neželjena dejstva. Međutim, statini mogu dovesti i do pojave ozbiljnih neželjenih dejstava, poput:
Oštećenje mišića
Statini izazivaju bol u mišićima, pogotovo primenjeni u visokim dozama. U retkim slučajevima mogu dovesti do razlaganja mišića, stanje koje se naziva rabdomioliza. U ovoj situaciji mišići otpuštaju protein mioglobin u krvotok.
Stanje može dovesti do ozbiljnog oštećenja bubrega. Rizik za ovo stanje se povišava ukoliko uzimate statine, pogotovo lovastatin i simvastatin, sa sledećim lekovima:
- Ketokonazol ili itrakonazol (antifungicidi)
- Ciklosporin
- Eritromicin
- Niacin
Oštećenje jetre
Još jedna ozbiljna nuspojava primene ovih lekova. Znak oštećenja jetre su povišene koncentracije jetrenih enzima u krvi. Doktor može tražiti analizu krvi kako bi proverio nivo enzima pre početka terapije i u bilo kom momentu tokom terapije radi praćenja funkcije jetre. Simptomi oštećenja jetre uključuju:
- Žuticu (kože, beonjača)
- Taman urin
- Bol u gornjem delu abdomena
Povišen rizik za razvoj dijabetesa melitusa
Statini mogu dovesti i do porasta koncentacije glukoze (šećera) u krvi i povišava rizik za nastanak dijabetesa melitusa tip 2 (šećerna bolest).
Konfuzija i problem sa pamćenjem
Kod nekih osoba se može javiti konfuzija ili problem a pamćenjem tokom terapije statinima, iako istraživanja pokazuju drugačije. Posavetujte se sa Vašim doktorom ukoliko primetite ove simptome kod sebe.
Statini i alkohol?
Ukoliko ste na terapiji statinima, imate zdravu jetru i konzumirate alkohol u umerenim količinama, ne bi trebalo da se jave bilo kakve posledice. Veći problem se javlja ukoliko konzumirate alkohol u vleikim količinama redovno ili imate neko oboljenje jetre. U ovoj situaciji kombinacija alkohola i statina je opasna i dovodi do ozbiljnih oštećenja jetre. Obavezno se posavetujte sa doktorom pre početka konzumiranja alkohola tokom terapije statinima.
Zdrava ishrana, redovna fizička aktivnost i terapija statinima aditivno dovode do snižavanja koncentracije holesterola i dalje prevencije ozbiljnih kardiovaskularnih oboljenja.
Lekar mi je preporučio uzimanje leka holesta, jer su mi vrednosti masnoće povećani,, ja već uzimam terapiju za pritisak , gde ima i amlodipina ,, sad sam pročitala da ovaj lek i amlodipin ne idu zajedno , da li je to u redu i da li da nastavim sa ovim lekom, hvala , pozdrav ??
Koji statin je najbezbednije koristiti obzirom da moram da pijem:
1.tegretol 200mg+0+400mg
2.kepra 1000mg+0+1000mg
3.acenokumarol union 3mg/na dan
4.vivace 2.5mg 1×1 ili 1×2, nedavno uvedena
Imam visok holesterol mali više od 7,ldl 5.3
Lekar mi je dao Rosuvastatin 20mg
Ni jedan.