Paraziti iz rod Leishmania su rasprostranjeni u celom svetu izuzev Australije i Antartika. To su intracelularni paraziti, protozoe iz porodice tripanozomida, one su paraziti krvi i tkiva raznih životinja (guštera, malih glodara i pasa) i nažalost čoveka.
[toggle title=“Sadržaj“ load=“show“]
[list style=“arrow-right“]
[sc name=“ul“]
[li]Žnačajne vrste za čoveka[/li]
[li]Morfologija[/li]
[li]Patogeneza[/li]
[sc name=“/ul“]
[/list]
[/toggle]
Žnačajne vrste za čoveka
Za čoveka su značajne 3 vrste:
[list style=“arrow-right“]
[sc name=“ul“]
[li]Leishmania Donovani[/li]
[li]Leishmania Tropica[/li]
[li]Leishmania Brasiliensis[/li]
[sc name=“/ul“]
[/list]
Ove različite vrste mogu da daju iste kliničke manifestacije, ali i ste vrste mogu da daju različite kliničke manifestacije.
Morfologija
Vrste lišmanija se međusobno morfološki ne razlikuju. One koje parazitiraju u čoveku su loptaste, tj. nalaze se u obliku amastigota veličine 2-4 µm. Nalaze se u raznim ćelijama domaćina – monociti, leukociti, endotelne ćelije. Amastigot ima okruglo jedro i kinetoplast. U ćeliji se razmnožavaju prostom deobom i kada se namnože dovode do prskanja ćelije, kada oslobođeni dalje napadaju nove ćelije.
Kada hematofagni insekti iz roda Phlebotomus uzmu porciju krvi iz zaraženog domaćina, u njihovom telu se lišmanija razvija u formi promastigota, gde je vretenastog oblika sa dugim bičem na zadnjem polu. Inficiran insekt prenosi parazita ubodom na zdravog čoveka.
Patogeneza
Zavisno od vrste parazita i imunskog statusa domaćina, kliničke manifestacije se obično dele u 4 grupe:
- Visceralna lajšmanioza
- Kožna lajšmanioza
- Mukokutana lajšmanioza
- Difuzna kožna lajšmanioza