Riblje ulje predstavlja dijetetski proizvod, izvor je omega 3 masnih kiselina – supstanci neophodnih organizmu za veliki broj funkcija, od mišićne aktivnosti do rasta ćelija.
Omega 3 masne kiseline se dobijaju iz hrane, ne mogu se sintetisati u organizmu. Riblje ulje sadrži dva tipa omega 3 masnih kiselina:
- Dokozaheksaenska kiselina (DHA)
- Eikozapentaenska kiselina (EPA)
Izvori DHA i EPA iz hrane su masne ribe, poput lolosa, pastrmke, skuše i morski plodovi, poput školjki, ostriga, rakova. Neki koštunjavi proizvodi, semenje i biljno ulje sadrže drugu vrstu omega 3 masnih kiselina – alfalinolenska kiselina (ALA).
Suplementi ribljeg ulja se nalaze u obliku tečnosti, kapsula ili tableta.

Riblje ulje se primenjuje i u cilju smanjenja rizika od srčanog udara, šloga, za terapiju povišenog krvnog pritiska, povišenih triglicerida u krvi i za ublažavanje simptoma reumatoidnog artritisa.
Rezultati primene ribljeg ulja kod pojedinih oboljenja
1 Srčana oboljenja
Primena ribljeg ulja dva puta nedeljno da li u obliku sumplemenata ili namirnica bogatih ribljim ulje, doprinosi smanjenom riziku za razvoj srčanih oboljenja ili infarkta mikarda. Kontinuirana primena tokom 6 meseci u velikoj meri redukuje pojavu srčanih oboljenja, ili infarkta miokarda kod osoba u grupi sa povišenim rizikom.
2 Povišen krvni pritisak
Istraživanja su pokazala umeren pad vrednosti krvnog pritiska usled uzimanja sumplemenata ribljeg ulja. Veruje se da je ovaj efekat značajniji kod osoba sa umereno teškom i teškom hipertenzijom, u odnosu na osobe sa blagom hipertenzijom.
3 Povišeni trigliceridi i holesterol
Definitivno je dokazano da omega 3 masne kiseline snižavaju u velikoj meri nivo triglicerida u krvi. Određeni stepen poboljšanja se beleži i u profilu HDL holesterola, dok se beleži porast LDL holesterola („lošeg“).
4 Reumatoidni artritis
Istraživanja pokazuju da primena ribljeg ulja redukuje bolove i poboljšava jutarnju ukočenost. Iako redukcija nije velikog stepena, dovoljna je da umanji potrebu za antiinflamatornim lekovima.
Omega 3 masne kiseline su generalno dobre za zdravlje. Preporučuje se njihov unos putem namirnica – riba pečena ili barena, ne pržena.
Suplementi ribljeg ulja mogu biti korisni kod srčanih oboljenja ili autoimunih poremećaja. Takođe, riblje ulje nema u sebi živu, koja inače predstavlja problem kod nekih vrsta riba.
Iako je generalno bezbedno za upotrebu, prevelike količine ribljeg ulja mogu dovesti do povećanog rizika od krvarenja i moguće supresije imunog sistema organizma. Preparate je najbolje primenjivati u saglasnosti sa doktorom.
Neželjena dejstva
Kada se riblje ulje uzima onako kako je propisano, smatra se bezbednim.
Međutim, moguća su sledeća neželjena dejstva:
- Ukus ribe u ustima nakon uzimanja suplemenata
- Zadah iz usta
- Otežano varenje
- Mučnina
- Mekše stolice
- Osip
- Visoke doze ribljeg ulja povišavaju rizik od krvarenja i moždanog udara.
Interakcije
Moguće interakcije uključuju:
1 Antikoagulantna terapija, antitrombocitna terapija, biljna i suplementi
Ove grupe lekova razređuju krv, tj. sprečavaju nastanak krvnih ugrušaka. Ukoliko se primenjuju zajedno sa suplementima ribljeg ulja može doći do povišenog rizika krvarenja.
2 Hipertenzivna terapija, biljna i suplementi
Istovremeno uzimanje suplemenata ribljeg ulja i antihipertenzivne terapije može doći do preteranog, neželjenog snižavanja krvnog pritiska.
3 Kontraceptivne pilule
Neki oralni kontraceptivi mogu uticati na efekat ribljeg ulja na trigliceride.
4 Vitamin E
Riblje ulje redukuje nivo vitamina E.