Prostata je neparni žlezdano-mišićno-fibrozni organ. Zbog oblika koji podseća na plod kestena ona je dobila ime kestenjača. Ona predstavlja raskrsnicu puteva mokraćnog i polnog sistema. Nalazi se u najnižem delu karlične šupljine iza donje ivice simfize i pubičnog luka a ispred rektuma. Kroz kestenjaću prolazi deo mokraćne cevi kroz koju prolazi urin na putu od mokraćne bešike do spoljašnje sredine.

Prostata luči tečnost koja neguje i štiti spermatozoide. Tokom ejakulacije prostata sakuplja spermatozoide i hranjivu tečnost i usmerava ih kroz uretru nakon čega sperma završava u spoljašnjoj sredini.
Njen detaljniji opis i uloga u organizmu muškaraca biće detaljno razrađen na nekoj drugoj strani zavisno od poremećaja koji Vas interesuje.
Najčešći poremećaji koji se odnose na prostatu su:
Prostatitis – Upala prostate, ponekad uzrokovane infekcijom. U većini slučajeva se leči antibioticima.
Uvećana prostata – Benigna prostatična hiperplazija se karakteriše rastom prostate za sada nepoznatog uzroka i najčešće se javlja kod muškaraca koji imaju 40 i više godina. Najčešći simptom koji dovodi pacijenta lekaru je otežano mokrenje, odnosno bol pri mokrenju. Terapija se može sprovesti lekovima ili lakšom hirurškom intervencijom.
Karcinom prostate – To je rak koji je prvi po učestalosti u muškoj populaciji, ali je incidenca smrtnosti prilično niska (5%). Operacija, zračenje, hormonska terapija i hemoterapija su se pokazale kao uspešan način lečenja ovog tumora.
UČESTALO MOKRENJE