Očni herpes ili herpes keratitis predstavlja virusnu infekciju oka izazvanu Herpes Simplex virusom (HSV). Postoje dva osnovna tipa virusa:
- Tip I – najzastupljeniji, primarno zahvata lice i izaziva groznicu
- Tip II – seksualno prenosivi oblik herpesa koji primarno zahvata genitalije
Obe tipa virusa se mogu proširiti i izazvati infekciju oka, češći je slučaj javljanje infekcije oka izazvane virusom tip I. Infekcija se može preneti dodirom lezije na drugom delu tela i zatim dodirom oka – kontaktom.

Uzroci
Herpes virus tip I je izuzetno kontaginozan (zarazan) i prenosi se kontaktom preko kože obolelih. Više od 90% populacije je izloženo HSV tip I, najčešće tokom detinjstva.
Nakon preležane inicijalne infekcije, virus se zadržava u organizmu u latentnom stanju. Boravi u nervnim ćelijama (ganglionima) kože ili oka. Sledeća infekcija nastaje reaktivacijom virusa. Do reaktivacije dolazi na više načina:
- Stres
- Izloženost suncu (solarijum)
- Povišena telesna temperatura (groznica)
- Trauma tela (povrede, operacije)
- Menstruacija
- Određeni lekovi
Kada virus dospe do oka, najčešće zahvata kapke, konjuktivu (služnicu oka) i korneu (rožnjaču). Može zahvatiti i unutrašnjost oka, ali to se retko dešava.
Simptomi
Karakteristični simptomi herpes keratitisa:
- Bol
- Crvenilo
- Osip
- Zamagljen vid
- Pojačano suzenje
- Sekrecija iz oka
- Osetljivost na svetlost
Ukoliko je u pitanju površinska infekcija – zahvaćen je samo spoljašnji sloj rožnjače epitelijum, zarasta bez ožiljaka. Međutim, ukoliko su zahvaćeni dublji slojevi kornee, što se može desiti vremenom, infekcija može dovesti do nastanka ožiljaka na rožnjači, ispada u vidnom polju i finalno slepila.
Ukoliko se tretira, herpes keratitis može dovesti do ozbiljnih oštećenja oka.
Terapija
Terapija očnog herpesa zavisi od težine samog oboljenja.
Blage infekcije se tretiraju lokalnim i ponekad oralnim (tablete, kapsule) antivirusnim lekovima (antiviroticima). Zahvaćeni deo površinskog sloja kornee se može ukloniti (uklanjaju se umrle ćelije).
U slučajevima teškim infekcija i pojave ožiljaka na rožnjači ili gubitka vida, potrebna je transplantacija rožnjače.
Pre početka bilo koje terapije neophodno je konsultovati se sa oftalmologom, jer određeni medikamenti i kapi za oči mogu dovesti do pogoršanja infekcije.
Apsolutni lek za herpes ne postoji, kada virus jednom dospe u organizam on tu i ostaje. Međutim ukoliko se razvije herpes keratitis, postoje određeni saveti koje možete primeniti u cilju prevencije ponovne pojave:
- Ukoliko postoji aktivna lezija izbegavajte dodirivanje očiju
- Steroidi povećavaju količinu virusa u organizmu. Ne upotrebljavajte steroidne kapi za oči ukoliko ne uzimate i antivirotike.
- Ne koristite kontaktna sočiva ukoliko se infekcija vraća često
- Obratite se oftalmologu ukoliko primetite simptome infekcije