Jednjak je organ koji spaja usnu duplju i želudac, njegova uloga je da sprovodi hranu. Na mestu spajanja jednjaka i želuca nalazi se mišić, koji sprečava hranu da se vrati u jednjak. Kada hrana dospe u želudac meša se sa želudačnom kiselinom i enzimima u procesu varenja. Građa želuca je takva da ona štiti sam želudac od kiselosti njegovog soka. Jednjak nema zaštitnu barijeru i ukoliko dođe do vraćanja (refluksa) digestivnih sokova i želudačne kiseline, doći će do oštećenja sluznice želuca. Tada dolazi do pojave gorušice (žgaravice).
Uzroci
Simptomi
Komplikacije
Dijagnoza
Lečenje
Uzroci
Gorušica je zapravo simptom GERB-a (bolesti gastroezofagealnog refluksa) i uzrokovana je vraćanjem želudačne kiseline u jednjak. Faktori rizika obuhvataju razloge za povećano lučenje želudačne kiseline, ili neke poremećaje u strukturi.
- Hrana i piće (određene namirnice stimuliši povećanu sekreciju želudačne kiseline)
- Alkohol
- Kofein
- Gazirani napici
- Ananas, grejpfrut, narandža, paradajz
- Čokolada
- Hrana sa velikim količinama masti u sebi
- Lekovi dostupni u slobodnoj prodaji:
- Aspirin
- Ibuprofen
- Naproxen
- Pušenje
- Hijatalna hernija – želudačna kila
- Trudnoća
- Gojaznost
- Primarne bolesti jednjaka – skleroderma, sarkoidoza
Simptomi
Žgaravica je simptom GERB-a (bolest gastroezofagealnog refluxa), stanja u kome donji ezofagealni mišić, koji razdvaja jednjak i želudac, ne funkcioniše dobro, stoga se želudačna kiselina vraća u jednjak i izaziva bolove. Bol se može manifestovati na sledeće načine:
- Osećaj da Vas nešto peče u grudima, iza grudne kosti
- Osećaj spazma– stegnutosti
- Oštar probadajući bol
Često se bol koji izaziva gorušica može pogrešno protumačiti i pomešati sa bolom srčanog udara. Bolovi mogu da ostanu lokalizovani u donjem delu grudnog koša ili se mogu širiti do grla, pa izazivati kiseo ukus u grlu. Ako kiselina dospe do larinksa može izazvati epizode kašlja. Ukoliko je prisutna duže vreme, gorušica može dovesti i do oštećenja zuba.
Najintenzivnije se javlja posle teških obroka, naginjanja napred ili u ravnom ležećem položaju.
Komplikacije
Gorušica se ne sme ignorisati, jer ukoliko se ne tretira može dovesti do pojave različitih oboljenja, poput:
- Čireva na jednjaku (uz mogućnost krvarenja istih)
- Barrett-ov jednjak (što se smatra povišenim rizikom za razvoj kancera (raka) jednjaka)
Dijagnoza
Gorušica je česta pojava i ne retko se dešava da se ona pomeša sa drugim oboljenjima, usled slične lokalizacije bola i karaktera bola. Može se pomešati sa oboljenjima poput:
- Srčanog udara (infarkt miokarda)
- Plućne embolije
- Pneumonije (upala pluća)
U dijagnostikovanju ove bolesti bitno je uzeti detaljnu anamnezu i uraditi fizikalni pregled. Često je ovo dovoljno za postavljanje dijagnoze i početak tretmana, ali u nekim slučajevima može se raditi još i :
- Rendgen sa kontrastom barijuma (posmatra se kretanje barijuma kroz digestivnu cev uz snimanje rendgenom ili fluoroskopom)
- Endoskopija (kroz usta pacijenta se ulazi endoskopskom cevi koja na vrhu ima kameru i služi za posmatranje sluznice digestivne cevi)
- pH testovi (određivanje kiselosti)
Lečenje
Terapija žgaravice prvenstveno uključuje promenu stila života, koja se u velikom broju slučajeva pokaže dovoljnom. To uključuje:
- Jesti više puta na dan ali manje obroke
- Izbegavajte obroke pred spavanje
- Izbegavajte alkohol, kofein, aspirin, ibuprofen
- Prestanite sa pušenjem
- Izdignite glavu prilikom spavanja (koristite dva-tri jastuka)
Ukoliko sami ne možete da promenite svoje loše navike savetujemo Vam da zatražite pomoć od fitnes trenera i doktora>>.
Ukoliko promenom svojih navika ne uspete da regulišete gorušicu obratite se lekaru da bi Vam on prepisao odgovarajuću terapiju za ublažavanje simptoma, koja može da obuhvata sledeće lekove:
- Antacidi. Mogu se uzimati posle obroka, pred spavanje li kada su potrebni.
- Histamin H2 antagonisti: Cimetidin, Ranitidin, Famotidin. Blokiraju histaminske receptore i dovode do smanjene produkcije želudačne kiseline.
- Inhibitori protonske pumpe: Omeprazol, Pantoprazol, Lansoprazol, Esomeprazol. Blokiraju produkciju želudačne kiseline.
Pomoću ove terapije nećete ukloniti uzrok gorušice, već ćete samo ublažiti simptome. Nakon završene terapije šansa da se gorušica ponovo javi su ogromne.
Preporuceno: Lek za gorušicu (žgaravicu)
Ako se javi alergija na ranitidin, znači li da će se javiti i na famotidin? Šta preporučiti pacijentu?
Opišite nam kako izgleda ta alergijska reakcija…