Procenjuje se da 80% odraslih osoba pati od hroničnih bolova u donjem delu leđa u nekom momentu života, dok 30% se konstantno bori sa ovim simptomima. Uzrokovan slabošću mišića psoasa, lokalizovanog u tom delu leđa ili kao posledica poremećene funkcije nerava, inervacije ili nekog skroz drugog razloga, bol u leđima predstavlja vodeći uzrok nemogućnosti obavljanja poslova.
Bol u donjim leđima može varirati između blagog do veoma intenzivnog, u odnosu na sam uzrok bola, dužinu trajanja i terapije ili nedostatka iste i od sveukupnog zdravlja pojedinca. U važnije faktore rizika spadaju: porodična istorija postojanja bolova, konzumiranje cigareta, gojaznost, ženski pol, depresija i anksioznost.
Jedan od najčešćih razloga koji dovodi do razvoja bolova u donjim leđima je držanje. Problemi sa držanjem tela, uključujući abnormalnosti kičme i neaktivan život, vrše veliki pritisak na leđa. Iako bolovi zahvataju sve grupe, mlade i starije, sportiste i neaktivne osobe, najčešće zahvaćena grupa su osobe srednjih godina ili starije osobe koje su gojazne. Kako skinuti višak kilograma?
Uzroci i faktori rizika
Najveći broj uzroka bola potiče iz grupe takozvanih „mehaničkih“ problema muskuloskeletnog sistema leđa i nije povezan sa ozbiljnim oboljenjima ili hroničnim stanjima. Abnormalnosti, slabost i stres na kostima, zglobovima, mišićima i ligamentima zajedno doprinose pojavi bola i gotovo određuju njegov intenzitet.
Najčešći uzroci bola u donjim leđima su sledeći:
- Problemi sa držanjem. Uključuju abnormalnosti kičmenog stuba (diskus hernija, ruptura intervertebralnog diska), stanja koja dovode do rupture (pucanja) ili kompresije intervertebralnog diska, što dovodi do pojave jakih bolova.
- Mišićna slabost, istegnuće ili moguće frakture dovode do pojačanog pritiska na leđa.
- Loš program vežbanja.
- Previše treniranja, naročito bez dovoljno pauze između treninga za oporavak mišića, ovo se retko dešava.
- Stare povrede sa treninga ili usled bavljenja nekim sportom.
- Nefleksibilnost i ukočenost usled starenja.
- Loša obuća, pogotovo ukoliko se dan provodi u većem delu na nogama.
- Gojaznost i neaktivan život – vodeći uzrok bola u leđima.
- Ženski pol, iako se bolovi javljaju i kod žena i muškaraca, istraživanja pokazuju da je kod žena češća pojava rekurentnih simptoma.
- Trudnoća.
- Emotivni stres.
- Nedostatak sna, nepravilne poze prilikom spavanja i nekvalitetan dušek za spavanje.
- Artritis ili druge iritirajuće, inflamatorne bolesti zglobova.
- Osteoporoza (gubitak gustine kostiju).
- Konstipacija (zatvor, opstipacija), dovodi do povećanog pritiska i mišićnih spazama u donjim leđima.
- Infekcije unutrašnjih organa, kamen u bubregu, krvni ugrušci i hronična stanja koja zahvataju imuni sistem.

Propratni simptomi i znaci
Bolovi u leđima se različito manifestuju kod svakog pojedinca, sa obzirom na široku paletu uzroka bola kao i delu kičmenog stuba zahvaćenog bolom ili nekim procesom. Najčešći simptomi i znaci koji se sreću su sledeći:
- Osetljivost i bol, koji se propagira iz donjeg dela leđa u butine, i uglavnom se pogoršava prilikom šetanja, vežbanja ili stajanja.
- Ukočenost donjeg dela leđa i ograničen pokret, tj. smanjena amplituda pokreta koja može ometati šetanje, penjanje, savijanje, nošenje predmeta, u rasponu od umerenog do jakog ograničenja.
- Bolovi tokom spavanja ili odmah prilikom ustajanja ujutru.
- Nemogućnost ustajanja duži period, ili pogoršanje bola nakon ustajanja.
- Neprijatnost kod trtične kosti prilikom dugotrajnog sedenja.
- Mišićna slabost, umrtvljenost u donjim leđima i butinama.
- Oštar bol usled neke povrede, traume (sportska povreda, saobraćajna nesreća).
Konvencionalna terapija
Danas se za terapiju bola u leđima koriste analgetici, tipično iz grupe nesteroidnih antiinflamatornih lekova NSAIL, poput aspirina ili tajlenola, ili u potentnijim oblicima lekova za bolove. Primena ovih lekova potencijalno može dovesti do nuspojava i neželjenih efekata jer oni često ne rešavaju problem koji se nalazi iza samog bola, ne deluju na sam uzrok. Neki lekovi su povezani i sa nastankom ozbiljnih komplikacija, poput problema sa jetrom i oštećenje njenog parenhima i funkcije, kao i nastanak čira na želucu zbog koga se može javiti krvarenje u digestivnom traktu. Ovo se dešava kod dugotrajne upotrebe i visokih doza.
Novija shvatanja se baziraju na rešavanju ovih bolova prirodnim putem, promenom stila života i navika, a zatim ukoliko to ne pomogne i bolovi i dalje perzistiraju, okreće se medikamentnoj terapiji.

Lečenje na prirodan način
1 Masaže, fizikalna terapija i terapije za poboljšanje držanja
Redovne relaks masaže, terapije mekih tkiva ili čak fizikalna terapija ukoliko je potrebna, doprinose smanjenu bola, kao i samoj prevenciji nastanka bola. Manipulacije („nameštanje“) kičme (pravilno izvedene od strane stručnjaka) su takođe vrlo efikasne, pogotovo u kombinaciji sa masažama koje otklanjaju stres i spazam mišića. Svakodnevno pravilno držanje tela prilikom šetanja, stajanja ili sedenja u velikoj meri smanjuje mogućnost pojave ove vrste bola. Preporučuju se i za akutne (trenutne) i hronične (dugotrajne) bolove.

2 Redovna fizička aktivnost celog tela
Redovna fizička aktivnost, koja uključuje kardio, aerobik, vežbe snage i istezanje, u velikoj meri smanjuje incidencu pojave bola, omogućava zdrav način života, zdravu telesnu težinu, poboljšava držanje i smanjuje slabost mišića. Saveti za način vežbanja sa najboljim rezultatima su sledeći:
- Postepen početak bilo kog programa vežbanja
- Zagrevanje i istezanje pre početka vežbanja
- Pravilno držanje tela prilikom izvođenja vežbi i generalno pravilno rađenje vežbi
- Pravilna obuća za sport, udobna i podržavajuća
- Izbegavanje dugotrajnog sedenja tokom dana i dugih perioda neaktivnosti ukoliko je moguće
- Pravilne pauze između treninga u kojima se telo oporavlja
Kao deo svakodnevnog vežbanja preporučuje se praktikovanje joge, sa kojom u sklopu meditacije i istezanja se redukuje bol u donjim leđima u velikoj količini.
[opsirnije]Vežbanje kao lek za hronične bolesti i rak[/opsirnije]

3 Proloterapija za hronične bolove i povrede
Ovaj oblik terapije se koristi već dugi niz godina, vrlo efikasno, u otklanjanju hroničnih bolova i bolova nastalih usled neke traume ili povrede mekog tkiva. Terapija se zasniva na uzimanju krvne plazme bogate trombocitima i ponekad i matičnim ćelijama sa faktorima rasta i unošenju iste na povređeni, bolni deo. Ovo provocira nastanak blagog inflamatornog (zapaljenskog) procesa na mestu povrede i time ubrzava i promoviše reparatorne procese u organizmu pa nastaje regeneracija tkiva. Ova terapija se koristi kod diskus hernije, artritisa, osteoartritisa i drugih hroničnih bolova u zglobovima i zapaljenja tetiva.
4 Antiinflamatorna ishrana bogata kolagenom
Za generalizovano smanjenje bolova i poboljšanje zdravlja zglobova i mišića neophodno je voditi zdrav život, održavati zdravu telesnu težinu i sprečiti povratak bolova pravilnom ishranom.
Sledeće namirnice spadaju u grupu antiinflamatorne hrane:
- Hrana bogata vlaknima – pomaže kod gubitka ili održavanja zdrave težine tela, kod problema sa povišenim krvnim pritiskom, problema sa varenjem i konstipacijom (opstipacija).
- Voda – hidratacija sprečava mišićni spazam, poboljšava varenje i održava krvni pritisak.
- Hrana bogata kalijumom – redukuje otok i predstavlja bitan elektrolit za normalno funkcionisanje mišića i nerava (zeleno povrće, avokado, banane, kokosova voda).
- Omega 3 masti – smanjuju inflamaciju i redukuju bol.
- Hrana bogata proteinima – neobrađeno meso bez aditiva (piletina, ćuretina, govedina, riba), jaja, pasulj.
Pored konzumiranja ovih namirnica, sledeće namirnice i navike bi trebalo izbegavati u vidu smanjenja količine ili potpunog izbacivanja iz ishrane:
- Dodavanje šećera
- Slatka pića i čipseve, smokije, kekseve
- Prerađena ulja od povrća
- Previše alkohola (Alkoholizam)
- Konzumiranje cigareta
5 Suplementi koji redukuju bolove
- Riblje ulje – bogato sa omega 3 mastima. Dnevna doza 2000mg kod jakih bolova.
- Magnezijum – 500mg dnevno. Opušta mišiće i redukuje stres.
- Esencijalna ulja – ulje peperminta i lavande koriste se u masaži, imaju umirujuće dejstvo i služe kao blagi analgetici, poboljšavajući protok krvi kroz bolno područje.
- Crvena paprika – ima antiinflamatorno dejstvo i ublažava bolove prilikom masaže bolnog područja (aleva paprika).
- Proteolitički enzimi – papain i bromelain nalaze se u ananasu i imaju antiinflamatorno dejstvo.
- Kurkuma – sadrži kurkumin sa antiinflamatornim dejstvom i ublažava bolove.
Većina bolova koji se jave u leđima su nekomplikovana i ne predstavljaju ozbiljna stanja, stoga se mogu redukovati savetima i tretmanima pomenutim gore u tekstu. Nekada, međutim, bolovi mogu biti posledica ozbiljnih stanja u organizmu stoga je najpametnije obratiti se doktoru za savet ukoliko se bol ne poboljšava pored prirodnih načina terapije i promene stila života. Potrebno je obratiti pažnju i na eventualno prisutvo drugih simptoma koji mogu ukazivati na ozbiljinija oboljenja, poput temperature, groznice, glavobolje, drhtavice, vrtoglavice, utrnulosti.

Imam 26 g ne pušim ne pijem, nisam bas toliko fizički aktivan ponekad igram fudbal, vozim bicikl otprilike 10 KM svaki drugi dan. Dok nesto čitam, dakle, odmaram javi mi se kao neki leptiric u prsima, kao da nesto za treperi, pri tom treperenju kao da izgubim vazduh. Ovo mi se ne dešava stalno možda jedno na dva meseca. Dok vozim bicikl ne osecam ništa čak se i ne umorim… Nemam nikakve druge simptome… Hvala na odgovoru.
Poštovanje,
Za početak, morate početi vežbati, povećati mišićnu masu, smanjiti volumen masnog tkiva.
Ukoliko tegobe ne prođu nakon 4-6 meseci aktivnog vežbanja, obratite se svom doktoru.
Ukoliko ne znate kako da vežbate, angažujte personalnog trenera.
Pozdrav.
Imam bolove u zelucu i ledjima radim na 8 sati u tempu na prehrani. Boli me zeludac kad sam gladna kad pojedem smiruje se sta treba raditi