Prva pomoć: povrede uzrokovane toplotom

Toplota izaziva tri vrste povreda. To su: toplotni udar, sunčanica i opekotine.

Toplotni udar

Postavite pitanje studentima medicine BUDI ZDRAV PRODUZI ZIVOT Twitter

Toplotni udar nastaje ako je čovek izložen vrlo sparnom, vrućem vremenu bez mogućnosti preznojavanja. Toplota se prekomereno nakupi u telu, lice se zacrveni, nastaje glavobolja, slabost, nemoć i gubitak svesti.

Prva pomoć: raskopčati odecu, skinuti gornje teže odevne predmete, staviti hladne obloge na teme i potiljak, a lice osvežavati vlažnom gazom; laganim provetravanjem (ventilator, promaja) ubrzati isparavanje tela. Dok je unesrećena osoba bez svesti, paziti na upadanje jezika (bočni položaj!).

Sunčanica

Sunčanica nastaje, ako je čovek bio duže izložen jakim sunčanim zracima. Nastupa glavobolja, crvenilo kože i nesvestica.

Prva pomoć: bolesnika položiti s uzdignutim uzglavljem, staviti hladne obloge na glavu, osloboditi pritegnutu odecu (okovratnik, remen), paziti na upadanje jezika i nakod prestanka nesvestice dati slanog hleba, slane supe ili limunade.

Opekotine

Opekotine izazvane vatrom, vrelim tečnostima ili vrelima predmetima mogu biti:

  • Opekotine I stupnja (postoji samo crvenilo kože);
  • Opekotine II stupnja (stvaraju se mehuri i tekućine);
    plikovi na koži, koji se pune svetložućkastom krvnom tečnosti, serumom, usled čega telo gubi mnogo tečnosti);
  • Opekotine III stupnja (nastupa potpuno sagorevanje kože pa i dubljih slojeva, u teškim slučajevima i kosti).
Prva pomoć: povrede uzrokovane toplotom

Prva pomoć: povrede uzrokovane toplotom

Opekotine izazivaju jak bol i oduzimaju telu znatne količine krvne tečnosti. Osim toga, one mogu da se inficiraju. Sve su to razlozi zbog kojih u opečenih osoba vrlo često dolazi do šoka. Težina opekotine ne ceni se samo po stupnjevima opečenosti, nego je još važnija veličina opekotine. Opekotine koje su zahvatile manje od 10 do 15% celokupne površine tela smatramo lakim opekotinama, od 15 do 30% srednje teškim, a preko 30% teškim opekotinama, dok one koje zahvataju više od 50% mogu biti smrtonosne.

Prva pomoć: prvo treba ugasiti vatru na telu time što na gorućeg čoveka prebacimo pokrivač, kaput ili sličnu tkaninu, pažljivo ga oborimo na zemlju i utrnemo goruće delove tela oduzimajući im pristup vazduhu. S opečenih delova ne skidamo odevne predmete, nego ih zavijemo čistim, sterilnim zavojem i prevežemo unesrećenog u bolnicu.

Zabranjeno je stavljati na opekotinu mast, ulje ili bilo kakva pučka sredstva. Ako nemamo sterilnih zavoja, bolje je opekotinu ostaviti bez ikakvog leka i zavoja, te otvoreno prevesti do bolnice. Površina opekotine sama će se skoriti i time zaštititi od infekcije. Kod svake veće opekotine na udovima preporučljivo je staviti udlagu da bi se ublažila bol.

Zamolili bismo Vas da podelite tekst sa svojim prijateljima. Hvala :)

O autoru

Portal "Budi zdrav, produži život" osnovan je od strane studenata medicinskog fakulteta. Postavite pitanje na dnu teksta, a mi ćemo pokušati da odgovorimo na Vaša pitanja u najkraćem mogućem roku. Želite da nas bolje upoznate? Kliknite ovde >>

Napišite Vaš odgovor/pitanje